Помощ Другите осъзнават предимствата на Бубърство

Помощ Другите осъзнават предимствата на Бубърство

Помощ Другите осъзнават предимствата на Бубърство

Blog Article

Научният център по бубарство във Враца е единственият производител на бубено семе и е единствената организация, която изкупува пашкули у нас

Сензационни сателитни СНИМКИ от брилянтната военна операция на Киев, унищожила най-милото на Русия

Домашното добиване на коприна става по твърде примитивен начин, повтаряйки древния опит в свилоточенето. Неголямо количество пашкули (около килограм) се изсипват в казан с вряла вода. Като омекнат, се разбъркват с дръвце или метличка, за да се захванат нишките от пашкулите. Те се изтеглят внимателно и се полагат върху гладка повърхност (синия, софра, тава), посипват се с пясък, за да не се объркат.

Към момента Светослава внася бубени семена от Китай. Те, по думите й, са продуктивни, но доста претенциозни към условията на отглеждане, а не като тези, отглеждани преди десетилетия у нас. Затова е трудно да се възроди бубарството в едновремешните бубарски къщи. Климатичните условия в страната са много по-добри от тези в Китай, казва стопанката и допълва: „Може да сме по-малки като производители, но качеството на българската коприна е било на много високо ниво.

Информацията за тази дейност по време на Средновековието е ограничена, но в Османската империя се появяват първите писмени свидетелства, че българите се занимавали с нея. За развитието на бубарството е от съществено значение отглеждането на черничеви дървета, чиито листа са храна за ларвите.

Бубарството преди години е било добре развит отрасъл у нас. Практикувало се е в отдалечени райони на страната, където поминъкът е ограничен. Така хората по селата имали източник на доходи, съответно и стимул да останат по родните места, разказа за „Агрозона“ Светослава Диева от копринена ферма “Буболинка”.

Зрелищен инцидент: Автокран се обърна, а работниците... ВИДЕО

Дълги години произведените пашкули в България са били изкупвани от търговци от Одрин и Солун и от търговци от Италия.

Негативните фактори са се натрупали от последното искане за подкрепа, твърдят от бранша

Към ФЕЦ „Разлог“ заработи най-голямата батерия в България

При стадия „яйце“ се извършва формиране и развитие на зародиша.

Тези захари са токсични за други гъсеници и тревопасни животни; копринените буби са еволюирали да понасят тези токсини.

Във връзка със затваряне на цикъла при производството на пашкули и сурова коприна в станцията функционират и цехове за първична преработка на пашкулите, свилоточене, пресукване, избелване и боядисване на коприната и производство Бубарство на готови изделия както от чиста коприна, така и в съчетание с други естествени влакна (памук, лен, вълна).

Поради горчив опит Светослава се е отказала от опитите си да отглежда буби в района на Пазарджик. Отрасълът може спокойно да се развива в планинските части на страната, където няма големи земеделски производители, посочва дамата.

Report this page